Remont – oszczędzanie od początku

Od czego najlepiej zacząć oszczędzanie? Od początku! Czyli już podczas budowy/remontu warto dobrze przemyśleć wybór urządzeń i test instalacji.
1. Sprawdź dokładnie instalację hydrauliczną – czy nic nigdzie nie przecieka.
2. Warto sprawdzić też czy mamy sprawny wodomierz. Nic prostszego – trzeba dokładnie pozakręcać wszystkie zawory i sprawdzić wodomierz za kilka godzin. Jeśli mimo to liczby na wodomierzu ruszyły do przodu – albo jest on zepsuty, albo przecieka coś w rurach schowanych w ścianach.
3. Jeśli instalacja jest sprawna warto dobrze przemyśleć wybór urządzeń sanitarnych i sprzętu AGD. Jeśli pralka i zmywarka to przynajmniej klasy A. Z armaturą pamiętajcie jest inaczej – najlepiej wybrać klasę Z. Więcej o klasach energetycznych i ekologicznych poczytacie tutaj.
4. Spłuczka – obowiązkowo z ekoprzyciskiem np. 3l i 6 litrów. Używając małego przycisku jesteś w stanie zaoszczędzić 65zł na rok.
5. Prysznic czy wanna? Branie prysznica stanowczo bardziej się opłaca. Ale jeśli jednak lubisz długie kąpiele i nie potrafisz z nich zrezygnować, bierz kąpiel rzadziej a na co dzień prysznic… w wannie.
6. Fajnym rozwiązaniem pod prysznicem jest bateria z termostatem, który zapamiętuje optymalną temperaturę i nie musisz tracić wody na ustawianie temperatury za każdym razem.
7. Jeśli chodzi o krany to można tu poszaleć. Specjalne blokady, automatyczne ustawienie temperatury, czujniki ruchu. Nie tylko oszczędzają wodę, ale zapewniają bezpieczeństwo użytkowania przez dzieci i zmniejszają ryzyko cieknącego kranu.
8. W każdym kranie, w łazience i w kuchni perlator powinien być standardem. Małe siteczko zamontowane w kranie napowietrza wodę co sprawia, że strumień staje się mocniejszy przy jednoznacznym zmniejszeniu ilości wylewanej wody.
9. Jeśli w kuchni mamy dość miejsca warto zapewnić sobie dwukomorowy zlew – mamy wtedy możliwość mycia naczyń w jednej zatkanej komorze.
A co Wy zrobiliście podczas remontu, żeby zaoszczędzić wodę? Podzielcie się w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *